back to main page back to main page
back to main page back to main page back to main page
back to main page

 

ROK 2oo7

31 grudnia   W Telewizji Polonia ok. godz. 14.oo spotkanie z zespołem – transmisja z Zakopanego

24 grudnia   W Telewizji „Puls”, w ramach cyklu „Niedzielnik”, w programie „Prawdziwa historia nie z tej ziemi” – przy wigilijnym stole z zespołem Trebunie-Tutki, o godz. 23.00, a kolejna emisja 26 grudnia o 10.30

23 grudnia   Polskie Radio pr. 3, transmisja koncertu ze studia im. A. Osieckiej,
godz. 20.05 – 21.00.

19 grudnia   W TVP2, w programie „Pytanie na śniadanie” wystąpi zespół Trebunie-Tutki,
godz. 9.00 – 11.00. Promocja płyty ”Góralsko siła”.

   

Stało się! Po 16 latach znów zabrzmią piękne harmonie jamajskich dubów i najpiękniejszych, nowych nut góralskich! Szykuje się nowa płyta połączonych, muzycznych rodzin:Trebuniów- Tutków i Twinkle Brothers! Od 16 listopada gościliśmy naszych Braci z Jamajki w samym sercu Podhala, w naszych chałupach i najpiękniejszych zakątkach Zakopanego. Zgodnie z życzeniem gości i gospodarzy pod Giewontem wzeszło mocne, prawie jamajskie słońce, które towarzyszyło nam do końca. Do tego, jak na Podhale przystało i jak wyśpiewywał charyzmatyczniy Norman Grant- "everywhere snow"! Po zimowych atrakcjach odbywały się próby muzyczne, zakończone 20 listopada. Wtedy to zespoły weszły do krakowskiego studia Pod Kopcem. A co się tam wydarzyło, będzie można usłyszeć 4 kwietnia 2008r., kiedy to premierowy singiel „Mój dom/The Day I Build My House” trafi do rozgłośni radiowych. W połowie maja album „Songs of Glory/Pieśni Chwały” ujrzy światło dzienne w serii wydawniczej "Inne Brzmienia", produkowanej przez Kiton Art-Mirosława Olszówkę.

24 listopada muzycy Twinkle Brothers wyjechali do Londynu, a potem na Jamajkę, gdzie płyta będzie miksowana i nabierze mocy "u źródeł". A dla tych, którzy nie widzieli nas w TVN "Fakty", wkrótce przygotujemy obszerną fotorelację.
Dziękujemy za wspaniałą gościnę Hotelowi "Skalny" i Grand Hotelowi "Stamary" w Zakopanem.

http://pl.youtube.com/watch?v=pWQsEJlEn20

 

 

30 listopada    Z radością informujemy, że album TISCHER Trebunie-Tutki i Voo Voo Nootki uzyskał status Złotej Pyty! Jest to pierwsze "złoto" w kolekcji wydawniczej Agory. Uroczyste wręczenie i koncert miały miejsce 30 listopada podczas gali Agory w Fabryce Trzciny w Warszawie.

 

19-24 sierpnia   Krzysztof kolejny raz poprowadzi koncerty Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem
1-4 sierpnia   Krzysztof w roli konferansjera Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych
w Żywcu
ozobacz foto ->>
13 lipca   Zespół Trebunie-Tutki wziął udział w jednym z najstarszych festiwali folkowych w Europie – Kalaka Fesztival w Miszkolcu. Grupa od wielu lat cieszy się poważaniem wśród Węgrów, którzy doceniają oryginalną twórczość Trebuniów opartą na prawdziwej tradycji góralskiej. Elementy pokrewne kultury podhalańskiej i węgierskiej spotykają się zawsze z wielkim zainteresowaniem naszych „bratanków”. Koncert Zespołu z premierowym programem „Góralsko siła” został entuzjastycznie przyjęty.
Zobacz relację foto ->>
20 lipca  

przywitaliśmy w Jarocinie naszych braci z Jamajki - Twinkle Brothers! Po blisko dwóch latach od ostatniego spotkania, znów odżyły muzyczne wspomnienia i niezapomniana atmosfera odmienności, która łączy.
Po szybkiej kolacji wspólny spacer na koncert w poszukiwaniu ciekawych brzmień polskiej sceny reggae, ale i równie szybki powrót...
W sobotę od rana próby, rozmowy, wrażenia, plany. Jamajczycy jak zwykle w świetnej formie i z nieodłącznym, szczerym uśmiechem na ustach.
zobacz foto ->

Koło północy rozpoczęliśmy kolejną podróż ponad podziałami, z rozkołysaną widownią i pewnością, że do tej historii dopiszemy jeszcze niejeden rozdział...

zobacz foto ->

 

16 czerwca

 

  koncert wieńczący Festiwal Letnie Ogrody Polityki 2007 – Trebunie-Tutki & Voo Voo- „Tischner” na dziedzińcu Biblioteki Elbląskiej.

A wcześniej - panel, poświęcony pamięci i myśli ks. prof. Józefa Tischnera, do którego zaproszono Krzysztofa. Gośćmi prowadzącego dyskusję red. Jacka Żakowskiego, byli również Wojciech Bonowicz i Wojciech Waglewski.

Zobacz relację foto ->>

17 maja   Płyta „TISCHNER” Trebunie-Tutki & Voo Voo-Nootki „Albumem Roku 2007” pisma muzycznego „Machina”

Trebunie-Tutki i Voo Voo  odebrały „Machinera” podczas jubileuszowej
gali w Warszawie.

 

13 maja   Krzysztof zasiadał w jury i prowadził koncerty X Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja”

 

11 maja   Władysław i Krzysztof wystąpili w Studio S3 Polskiego Radia podczas „workshop” zorganizowanego dla międzynarodowego gremium dziennikarzy zrzeszonych w Europejskiej Unii Radiowej w ramach X Festiwalu PR „Nowa Tradycja”

zobacz relację foto ->>

 

6 maja   Krzysztof zasiadał w jury „Przednówka w Polanach”  fot->>

 

5 maja   Krzysztof poprowadził posiady o wybitnym muzykancie z Kościelisk – Stanisławie Nędzy-Chotarskim ramach „Przednówka w Polanach”. W posiadach udział wzięła m.in. muzyka rodzinna Trebuniów-Tutków  zobacz relację foto ->>

 

12 marca
poniedziałek
 

W ramach Biblioteki Gazety Wyborczej - premiera specjalnego wydawnictwa książkowo-płytowego: "Trebunie-Tutki + Voo Voo-Nootki. Tischner".

W tej "książeczce z płytą" (CD) znajdziecie wspomnienie księdza Tischnera, teksty o Trebuniach i Voo Voo, liryki nawiązujące do działa Tischnera, bajkowe obrazy Krzysztofa Kokoryna. Plus - oczywiście - mnóstwo muzyki i to nie tylko rodem z Podhala...

Trebunie i Voo Voo, do roku 2006, nigdy ze sobą wspólnie nie muzykowali. Aby jednak takie spotkanie mogło się "prawdziwie wydarzyć" trzeba mieć głęboką świadomość swej sztuki, połączoną z intuicją i olbrzymią otwartością na przeróżne eksperymenty. Mają to oba zespoły. Doskonale pokazują to fakty z ich drogi, przed rokiem 2006 oraz ta właśnie płyta. Takie więc "przecięcie się ich szlaków" wisiało chyba w powietrzu, by nie powiedzieć dostojniej: Było chyba pisane... Dzięki fuzji zaskakujących wpływów i niebanalnym lirykom, ta płyta to coś więcej niż kolejny krążek składany "w hołdzie tylko%u2026" Muzycznie - by nie zdradzać za wiele (bo niespodzianki zdarzają się i w ramach pojedynczych piosenek...) - mamy tu i folk, neo-folk, i rockową balladę, a czasem nawet mocniejsze gitarowe uderzenia... Jest znakomite jazzowe solo, jest swing. A kiedy indziej - pieśni (jak mantry) mające prosty przekaz a jakże natchniony, religijny charakter... Wszystko wyśpiewane jest mocnymi głosami ukochanych przez ks. Tischnera Górali, z pomocą Globtrotterów z Voo Voo...

Oddając Wam te słowa (do czytania), te nuty (do słuchania), te obrazy (do oglądania) mamy przekonanie, że od mędrców uciekać nie wolno... Po prostu. Uwaga: 11 marca prapremiera i promocja wydawnictwa odbędzie się w Warszawie, na deskach Klubu Stodoła! 12 marca - do nabycia u wydawcy i wraz z "Gazetą Wyborczą", później również w dobrych sklepach muzycznych.

 

13 stycznia

 

W programie I Polskiego Radia o godz.: 14.oo-15.3o;  audycja o nowej płycie „Góralsko siła”  oraz spotkanie z Zespołem

 

styczeń 2007  

Nowa płyta "Góralsko siła"- premiera 20 grudnia

Ukazała się płyta Zespołu Trebunie-Tutki – „Góralsko siła” z kompozycjami Krzysztofa Trebuni-Tutki inspirowanymi muzyką góralską z Podhala i całych Karpat. Lider Zespołu jest też autorem większości tekstów na płycie, m.in.: „Hej Hanko!”, „Poniechaj złoto”, „Tatry Wysokie”, „Panie Szymanowski”, „Szopenowy Mazurek Krzesany, „Święte drzewo”.

Czerpiąc inspiracje z tradycyjnej kultury góralskiej grają Nową Muzykę Góralską - kompozycje Krzysztofa Trebuni-Tutki. Jak w dawnych, podhalańskich "nutach", pobrzmiewają tu echa pasterskich wędrówek wołoskich i mazowieckich mazurków, zabłąkanych - a raczej przyniesionych przez słynnych niegdyś góralskich kosiarzy aż pod Tatry i tu "oswojonych". "Janosikowe" ballady, dzikie, a zarazem liryczne śpiewy juhaskie, wyrwane prosto z góralskich serc "śpiewki" i transowe granie, aż do "zatańcynio na śmierzć", tworzą niepowtarzalną aurę tej współczesnej tatrzańskiej opowieści.

Płyta ta jest kolejnym dowodem na to, że kultura góralska jest ciągle żywa i stale odradza się na nowo, powstając - jak dawniej - na "pograniczach": północy i południa, klasycznej estetyki i szorstkiej pierwotności, rytmu i swobody, męskiej siły i kobiecej wrażliwości, starego i nowego...

 


ROK 2006

1 listopada
(środa)

 

  o godz. 14.30, TVP1 - "Colloquia Tischneriana" - Trebunie-Tutki, Wojciech Waglewski i Voo Voo - koncert w ramach 42 Studenckiego Festiwalu Piosenki
w Krakowie.

zobacz foto

 

8-10 września

 

      Korzystając z zaproszenia Związku Polaków w Rumunii, odbyliśmy sentymentalną podróż na Bukowinę. Żyją tu górale czadeccy, którzy wspaniale zachowali swoją gwarę i niezmiennie od 200 lat stoją na straży polskiej tradycji.

     Mieliśmy możliwość zagrać dla nich starą i nową muzykę Skalnego Podhala, ale też wiele zobaczyć i poznać ten piękny, górski zakątek. Mieliśmy też zaszczyt uczestniczyć w pierwszych polskich dożynkach, obchodzonych w Nowym Sołońcu z udziałem rumuńskich sąsiadów. Spotkaliśmy wspaniałych ludzi i prawdziwych patriotów o otwartych sercach,  o których zawsze będziemy pamiętać.  

zobacz foto

 

20-25 sierpnia   Jak co roku, Krzysztof poprowadzi koncerty Międzynarodowego Festiwalu Ziem Górskich w Zakopanem
24 sierpnia   Władysław Trebunia-Tutka zasiądzie w jury Konkursu Muzyk Podhalańskich
w Nowym Targu.
6 sierpnia   Z radością informujemy, że Krzysztof zdobył Nagrodę Główną - Złote Żywieckie
Serce w konkursie instrumentalistów w kategorii Mistrz i Uczeń. Wystąpił z
uczniami: Marcinem Pawlikowskim, Krzysztofem Gałem i Anią Trebunią -Tutką.
- zobacz zdjęcia


Podczas sobotniego koncertu Tygodnia Kultury Beskidzkiej w Żywcu został
uhonorowany Medalem Miasta Żywca, przyznanym za zasługi dla Festiwalu
Folkloru Górali Polskich.  - zobacz zdjęcia

5 sierpnia   Krzysztof poprowadzi koncert Tygodnia Kultury Beskidzkiej w Żywcu
- amfiteatr "Pod Grojcem" , gdzie w finale zagrają Trebunie-Tutki.
3 sierpnia   Krzysztof wraz z uczniami wystąpi w konkursie instrumentalistów Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu
16 lipca   Krzysztof zasiądzie w jury Konkursu Muzyk Podhalańskich "Góralskie nucicki" w Szczawnicy, który odbędzie się pod Dolną Stacją Kolejki Linowej "Palenica".
4 lipca   W gdańskim kościele św. Jana w ramach Festiwalu Gwiazd odbył się koncert Trebuniów Tutków i VooVoo "W hołdzie Tischnerowi". Muzycy wykonali wspólnie premierowe kompozycje Voo Voo i Krzysztofa Trebuni-Tutki, inspirowane życiem i twórczością autora "Historii filozofii po góralsku".  - zobacz zdjęcia
14 czerwca  

kompozycje Krzysztofa Trebuni-Tutki przygotowywane na nową płytę Zespołu można już usłyszeć na koncertach. Tego lata Trebunie-Tutki odwiedzą m.in. Dobrodzień, Kielce, Glinojeck, Płońsk, Ciechanów, Serock, Gdańsk, Zakopane i Żywiec. Szczegółowy plan koncertów – zob. kalendarz

 

6 i 7 maja

 

  Krzysztof pracował w jury “Przednówka w Polanach”

 

17 kwietnia   w Poniedziałek Wielkanocny w TVN w specjalnej edycji programu "Maraton uśmiechu" Krzysztof ze swoją kuzynką Stanisławą Trebunią-Staszel zaprezentują czym rózni się prawdziwy humor góralski od ceperskich kawałów o góralach
(jeśli TVN za dużo nie wytnie)

 

2 kwietnia   (niedziela) - o godz.6.30 w 2 programie Polskiego Radia audycja Włodzimierza Kleszcza, w której zaprezentuje album "PODNIESIENIE" Zespołu Trebunie-Tutki
28, 29 kwietnia   MCK w Ostrowcu Świętokrzyskim organizuje "Dni Ziemi" poświęcone tym razem przyrodzie i kulturze tatrzańskiej. Pierwszego dnia wystąpi m.in. Krzysztof ze swoimi uczniami z "Jutrzenki" i "Zornicą", a na finał zespół Trebunie-Tutki.
20-23 kwietnia   Krzysztof poprowadzi w warszawskim Studiu Koncertowym Polskiego Radia kolejny - IX Festiwal Muzyki Folkowej "NOWA TRADYCJA" - program festiwalu i transmisji dostępny na stronie: www.polskieradio.pl

31 marca   Jasiek Trebunia-Tutka pokaże swoją kolekcję mody "Kierpcem w Chicago"
w Nowym Targu
18, 19 marca   Władysław zaprezentuje swoje dzieła plastyczne w Melle k/Osnadrik w Niemczech i zagra z zespołem jazzowym Zbigniewa Namysłowskiego.
6 marca   Wywiad z Krzysztofem, godz. 22.00, TV Kraków - program "Z cukrem czy bez"
4 i 5 marca   Krzysztof z uczniami z "Jutrzenki" wystąpił na zawodach sportowych Koziołka Matołka dla dzieci (Memoriał im. Kornela Makuszyńskiego) w Zakopanem

 

17 i 22 lutego   Krzysztof ze swoimi dziecmi - Anią i Marcinem i uczniami z Tatrzańskiego Centrum Kultury i Sportu "Jutrzenka" wystąpił z prelekcjami na temat kultury góralskiej dla młodzieży z Biłgoraja
13 lutego   Krzysztof wraz ze swoimi najmłodszymi uczniami wystąpił w galerii "ART.-PARK" TCKiS "Jutrzenka" na wernisażu M. Majerczyk

 

2, 3 lutego   Krzysztof zasiadał w Jury Międzyszkolnego Konkursu Kolęd w Zakopanem "Gloria"

 

14, 15 lutego   Ania Trebunia-Tutka (9 lat, córka Krzysztofa) zajęła I miejsce w VIII Archidiecezjalnym Konkursie Kolęd i Pastorałek w Zakopanem w kategorii solistów


ROK 2005

24 grudnia   W programie 1 TVP o godz. 12.45 - "Historia filozofii po góralsku według ks. prof. Józefa Tischnera" z muzyką autorską Krzysztofa Trebuni-Tutki.

Kolejne odcinki od 27 grudnia - codziennie w TVP1 o godz. 15.25

29 grudnia   Trebunie-Tutki w Studio im. A.Osieckiej – transmisja w Pr. 2 Polskiego

Radia w godz. 20.05-21.00. Zespół wystąpi w poszerzonym – rodzinnym składzie

 

22 grudnia   Zespół wystąpi w programie “Pytanie na śniadanie” w TVP2
21 grudnia   Krzysztof Trebunia-Tutka weźmie udział w audycji na żywo w programie
1 Polskiego Radia; początek godz. 0.05 (noc z 20/21 grudnia)

 

3 grudnia   TVP2 pokaże o 13.oo reportaż z Międzynarodowego Festiwalu Ziem Górskich.
Nie zabraknie podobno rodzinnego muzykowania Trebuniów-Tutków.

2 grudnia   Zespół wystąpi w programie "Kawa czy herbata"
1 i 2 grudnia   Warszawa, Teatr Nowy godz. 20.oo - koncert rozpoczyna zimową trasę koncertową od Teatru Nowego w Warszawie, przez Toruń, Grudziądz, Kraków, Warszawę, Radzymin, Kościelisko, Otrębusy, Mielec aż do Karpacza.
1 grudnia

 

  w  numerze miesięcznika "Sukces" ukaże się ilustrowany wywiad z rodziną Trebuniów-Tutków
7 października (piątek)   TVP Polonia nada powtórkę programu z festiwalu EBU w Gdańsku - godz. 10.45 i 18.45
4 października   Zespół udzielił wywiadu do tygodnika "Życie na gorąco"
30 września
(piątek)
  wraz z "Życiem Warszawy" ukaże sie płyta "Pożegnanie lata" Trebuniów- Tutków.
18 września   W Niemczech ukazała się płyta “POLISH SPIRIT” z utworami zespołów “Trebunie-Tutki”, “Kroke” i “Kapela ze Wsi Warszawa” wydana przez JARO Medien GmbH. Znalazły się na niej kompozycje Krzysztofa Trebuni-Tutki: “Matce” i “Kochanie
na zatracenie” do słów Anny Gasienicy-Czubernat i “Nasze Reggae” - wszystkie wydane wcześniej w Polsce na płycie “W Sherwood”.

 

10 września

 

  W Gdyni Trebunie-Tutki i Twinkle Brothers wystąpili na  koncercie finałowym w ramach Festiwalu Kultur Świata "Okno na świat" zobacz zdjęcia z koncertu ->>

23 sierpnia
(wtorek)
  krakowski "Dziennik Polski" dołączy płytę Trebuniów-Tutków "LATO Z FOLKIEM"
21-26 sierpnia   Krzysztof poprowadzi koncerty na Międzynarodowym Festiwalu Ziem Górskich w Zakopanem
16-20 sierpnia   Krzysztof kolejny raz poprowadzi Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne "INTERFOLK" w Kołobrzegu
7 sierpnia   Trebunie-Tutki&Kinior Future Sound zagrają koncert na Długim Targu
w Gdańsku w ramach Festiwalu Europejskiej Unii Radiowej 
fotoserwis->>

 

4-7 sierpnia   Krzysztof poprowadzi koncerty Festiwalu Europejskiej Unii Radiowej w Gdańsku
1 sierpnia  

Krzysztof uruchomił swój serwis www - zapraszamy na stronę www.krzysztoftrebunia.art.pl

30 lipca -
3 sierpnia
  Krzysztof zasiądzie w jury konkursu kapel i śpiewaków Festiwalu Górali Polskich w Żywcu, oraz poprowadzi koncerty wieczorne w amfiteatrze
15 lipca   Trebunie-Tutki zagrają koncert na Festiwalu "POHODA" w słowackim Trencinie obok takich gwiazd "world music" jak: Omara Portuondo, Klezmatics, Renata Rosa, Jaipur Kawa Brass Band, Hun Huur Tu, Farlanders, Kalman Balogh Cymbalom Band.
29 czerwca   Trebunie-Tutki zostali zaproszeni do udziału w kolejnych odcinkach "HISTORII FILOZOFII PO GÓRALSKU" wg książki ks. Prof. Józefa Tischnera
7-12 maja   Koncerty na EXPO 2005 Aichi w Japonii. Zespół Trebunie-Tutki zagra 2 koncerty w Pawilonie Polskim i weźmie udział w koncercie "CHOPinPOP" wraz z m.in. L. Możdżerem, U. Dudziak, A. M. Jopek, A. Smolikiem, Grupą Mozarta. Trebunie zagrają m.in. Mazurek D-dur Chopina we własnym opracowaniu. zobacz fotogalerię ->

 

6 maja   W "Dzienniku Bałtyckim" ukaże się wywiad z Krzysztofem, przeprowadzony w czasie cyklu prelekcji dla młodzieży na Pomorzu. W czasie tej trasy, składającej się z 21 prelekcji, udanie zadebiutowały dzieci Krzysztofa - Ania i Marcin, a wspomagała ich jedna z jego najzdolniejszych uczennic - Agnieszka Gąsienica-Giewont.

 

2 maja   W Białym Dunajcu odbyła się promocja płyty Państwowego Zespołu Artystycznego Biały Dunajec (dawnego zespołu Zofii Solarzowej) pt. "Starodawne casy kajsi się podziały". W nagraniu tej wyjątkowej płyty, seniorów z Białego Dunajca wspomogli również Władysław i Krzysztof Trebuniowie.

 

31 kwietnia
1 maja
  Krzysztof zasiadał w jury przeglądu "Przednówek w Kościelisku".
25-29 kwietnia   Krzysztof poprowadzi prelekcje o kulturze góralskiej w szkołach Trójmiasta, a wspomogą go tym razem jego dzieci – Ania i Marcin, oraz Agnieszka Gasienica-Giewont.
14-17 kwietnia   Krzysztof poprowadzi konferansjerkę na Festiwalu Muzyki Inspirowanej Folklorem Polskiego Radia “Nowa Tradycja” w Studiu Koncertowym im. Lutosławskiego
w Warszawie

 

14 kwietnia   od godz. 12.00 - czat z Krzysztofem – www.wp.pl

 

26 marca   Władysław i Krzysztof wystąpią w jubileuszowym, świątecznym odcinku programu “Europa da się lubić” – TVP pr.2, godz. 20.30

 

21 marca   Krzysztof wraz z przedstawicielami Związku Podhalan rozpoczął cykl prelekcji dla młodzieży zakopiańskich gimnazjów, szkół podstawowych i średnich

 

4 luty   Prezentujemy trzy nagrania z nowej promocyjnej płyty "Góralsko siła" ->>
10 stycznia  

Zespól Trebunie-Tutki wystąpi w programie "Kawa czy herbata" w TVP1 w godzinach 6.oo - 9.oo

aktualności z poprzednich lat zobacz tutaj:

aktualności 2001 | aktualności  2002 | aktualności 2003 | aktualności 2004 |


historia | aktualności  | skład zespołu  | dyskografia | kalendarz koncertowy | propozycje programów |  teksty| kontakt

najtańsze notebooki znajdziesz na http://www.e-notebooki.krakow.pl>/